Real Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de Leganes!

Publicat: 25/01/2018 | 08:00

Oaspeţii au deschis scorul prin Eraso (min. 31), reuşita acestuia producând rumoare pe „Santiago Bernabeu”. Realul a reuşit egalarea după pauză prin Benzema (min. 47) însă Leganes a dat lovitura de graţie în minutul 55 prin Gabriel. S-a terminat 2-1 şi cu 2-2 la general, Leganes s-a calificat în semifinale graţie celor două goluri marcate în deplasare faţă de unul al Realului, producând una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei.

Într-un alt meci din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Spaniei, Valencia a tremurat serios pentru calificarea în smeifinale, reuşind să acceadă în penultimul act al competiţiei după ce a trecut la penalty-uri de Alaves. Gazdele au reuşit în timpul regulamentar de joc să anuleze avantajul luat de „lilieci2 în manşa tur, impunându-se cu acelaşi scor, 2-1, trimiţând astfel meciul în prelungiri. Cum în cele două reprize de prelungiri tabela de marcaj nu a adus nimic nou, s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri unde şansa a surâs Valenciei, „liliecii”calificându-se în semifinalele ediţiei din acest an a Cupei Spaniei.

Astăzi vom cunoaşte ultima semifinalistă, aceasta urmând a se alegeîntre Barcelona şi Espanyol. Partida porneşte de la 1-0 pentru Espanyol,