Real Madrid- Liverpool, finala de vis de la Kiev din Champions League!

Publicat: 04/05/2018 | 07:45
Liverpool s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal deşi a fost învinsă de AS Roma cu scorul de 4-2 (1-2), pe Stadio Olimpico, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. AS Roma a obţinut o victorie de palmares, graţie a două goluri marcate pe final, după ce „cormoranii” au câştigat cu 5-2 pe Anfield.

Oaspeţii au deschis scorul pe Olimpico prin Sadio Mane (minutul 9), dar Roma a egalat destul de repede, prin autogolul lui James Milner (minutul 15). Georginio Wijnaldum (minutul 26) i-a adus din nou pe englezi în avantaj, dar „giallorossi” au egalat după pauză, prin bosniacul Edin Džeko (minutul 52), pentru ca belgianul Radja Nainggolan să aducă victoria echipei romane, prin două goluri marcate pe finalul partidei (minutele 86, 90+3 – penalty), prea târziu pentru a mai forţa prelungirile.

Britanicii au beneficiat de un arbitraj părtinitor, arbitrul sloven Damir Skomina neacordând două lovituri de la 11 metri „giallorossilor”, una dintre ele la un henţ evident al lui Trent Alexander-Arnold.

Cealaltă fază incriminată de elevii lui Eusebio Di Francesco s-a petrecut în startul reprizei a doua, când Edin Džeko a fost faultat evident în careu de Karius, dar atacantul bosniac a fost semnalizat eronat în ofsaid. „Este păcat, mai ales că au fost două penalty-uri incredibile care nu ne-au fost acordate. Plus că arbitrul a dat doar trei minute de prelungiri. Dar trebuie să gândim pozitiv, să luăm toate lucrurile bune, să ridicăm capul din pământ şi să continuăm”, a declarat Federico Fazio.

Şi preşedintele clubului italian de fotbal AS Roma, James Pallotta, a criticat în termeni duri arbitrajul de la meciul cu Liverpool. Pallotta a afirmat că va fi o „glumă absolută” dacă asistenţa video pentru arbitri (VAR) nu va fi introdusă în Liga Campionilor. „Ştiu că e dificil să arbitrezi, dar e cu adevărat ruşinos că am pierdut calificarea aşa. Nu poţi lăsa aşa ceva să se întâmple”, a declarat Pallotta după meci.

Finala Champions League dintre Liverpool și real Madrid va avea loc pe 26 mai la Kiev.