Real Madrid rămâne fără victorie în 2019!

Publicat: 07/01/2019 | 19:26
Real Madrid rămââne fără victorie în acest an și după cel de-al doilea joc oficial susținut în campioanat.

După ce în primul meci din 2019 a remizat, 2-2 cu Villareal în deplasare, într-un meci în care au fost egalați pe final duppă ce au condus cu 2-1, „galacticii” au cedat neașteptat, scor 2-0, duelul din runda a XVIII-a a Ligii I cu cei de la Real Sociedad.

„Galacticii” au început practic meciul de la 0-1 după ce oaspeții au deschis scorul după numai trei minute de joc prin William Jose. Același jucător s-a aflat și la originea golului doi al celor de la Sociedad marcat în minutul 83 de către Pardo, reușita acestia stabilind scorul final al confruntării, 0-2.

În urma acestui rezultat total neaștpetat, Real Madrid a coborât pe locul 5 în La Liga, „galacticii” fiind la 10 puncte de Barcelona și la cinci de Atletico Madrid, formație aflată pe locul secund. Echipa pregătită de Diego Simeone a remizat în această rundă, 1-1 în  derby-ul susâinut în deplasare cu Sevilla. Într-un alt meci din La Liga Eibar a fost ținută în șah pe teren propriu de Villareal în timp ce Barcelona s-a impus la limită, cu 2-1 pe terenul celor de la Getafe.

Podiumul în Spania este completat de Sevilla cu 33 de puncte în timp ce pe locul 4 se află Deportivo Alaves cu 31 de puncte.