Real Madrid și Athletic Bilbao luptă astăzi în Arabia Saudită pentru Supercupa Spaniei » Echipele probabile și variantele de profit sunt AICI »»

Publicat: 16/01/2022 | 11:20

Astăzi, de la ora 20:30, pe „King Fahd International Stadium”, va avea loc finala celei de-a treia ediții a Supercupei Spaniei de când competiția se desfășoară în sistem „Final Four”, între Real Madrid și Athletic Bilbao. Cele două finaliste din acest an sunt câștigătoarele primelor două ediții de când întrecerea se dispută în acest nou format.

În prima semifinală, Real Madrid a trecut de marea rivală, Barcelona cu scorul de 3-2, după prelungiri. În „El Clasico”, scorul a fost deschis în minutul 25 de Real Madrid prin Vinicius, egalarea venind în minutul 41 din piciorul lui Luuk de Jong. Francezul Benzema a dus scorul la 2-1 în minutul 72 însă Ansu Fati a egalat din nou în minutul 83. Real Madrid a dat lovitura în prima repriză a prelungirilor, în urma unui contraatac. Rodrygo i-a pasat lui Valverde care a înscris cu un șut din interiorul careului.

Cea de-a doua finalistă, Atheltic Bilbao, a trecut în cea de-a doua semifinală de Atletico Madrid cu scorul de 2-1. După 0-0 la pauză, echipa pregătită de Diego Simeone a deschis scorul în repriza secundă, în urma unui autogol al portarului Unai Simon (min. 61). Bucuria madrilenilor nu a durat decât 15 minute, bascii reușind să întoarcă rezultatul în numai patru minute graţie reuşitelor lui Yeray Alvarez (min.76) şi Nico Williams (min.79).

Real Madrid are ascendent moral asupra bascilor pe care i-au învins în ultimele trei „directe” din La Liga. De altfel, disputele contra „galacticilor” nu au fost pe placul celor din Bilbao în ultima perioadă, Atheltic bifând doar o victorie în ultimele 15 dueluri, madrilenii trecându-și în cont 10 succese, alte patru confruntări terminându-se nedecis.