Real Madrid și Liverpool, primele echipe calificate în sferturile Champions League!

Publicat: 07/03/2018 | 09:11

Real Madrid și Liverpool sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale ediției din acest a Champions League.

Real Madrid, formație care a cucerit acest trofeu în ultimele două sezoane nu a avut nicio emoție în a tranșa calificarea în duelul cu PSG în favoarea sa.

După 3-1 pe „Santiago Bernabeu”, Real Madrid s-a impus și în returul optimilor de pe „Parc des Princes” cu scorul de 2-1.

Victoria „galacticilor” în Franța a fost obținută grație golurilor marcate de Cristiano Ronaldo (min. 51) şi Casemiro (min.80), reușita PSG-ului fiind semnată de golgeterul formației Edinson Cavani (min.71).

Diferența de pe tabela de marcaj ar fi putut fi mai mare dacă Real nu ar fi ratat alte două oportunități mari de gol prin Marco Asensio (min. 69) și Lucas Vazquez (min.83) care au trimis în bară și Cristiano Ronaldo (min.83),  şutul starului lusitan mângâind plasa porții adverse.

De remarcat ar fi și eliminarea lui Marco Verratti (min. 66), care a primit al doilea cartonaş galben pentru proteste. Cu scorul general de 55-2 Real Madrid a acces în sferturile de finală ale competiției. Aceeași performanță a obținut-o și Liverpool. După 5-0 în tur, „cormoranii” s-au menajat pe „Anfield” cu FC Porto, meciul terminându-se nedecis, 0-0. Cu 5-0 la general, formația lui Klopp s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League.

Iată echipele în PSG – Real Madrid 1-2

PSG: Areola- D. Alves, T. Silva, Marquinhos, Berchiche- Rabiot, Motta (min.59 Pastore), Verratti- Mbappe (min.86 Diarra), Cavani, Di Maria (min. 76 Draxler)

Real Madrid: Navas- Carvajal, Varane, S. Ramos, Marcelo- Lucas Vasquez, Casemiro, Kovacici (min. 71 Kovacic)- Asensio (min. 82 Isco), Benzema (min.76 Bale), C. Ronaldo