Real Madrid și Manchester City merg în sferturile Champions League!

Publicat: 17/03/2021 | 08:23

Real Madrid și Manchester City s-au calificat în sferturile Champions League în urma rezultatelor înregistrate în manșa retur a optimilor competiției.

După ce în tur s-a impus cu 1-0 în Peninsulă, Real a câștigat și returul de la Madrid cu scorul de 3-1 (1-0), calificându-se astfel în următoarea fază a UCL. Pentru „galactici” au marcat Karim Benzema (min. 34), Sergio Ramos (min. 60-pen.) și Lucas Vazquez (min.85), golul de onoare al italienilor purtând semnătura lui Luis Muriel (min. 83). Astfel, cu scorul general de 4-1, Real Madrid s-a calificat în sferturile competiției.

Alături de Real Madrid în sferturile de finală a obținut calificarea și Manchester City care a trecut la pas, scor 2-0 (2-0) de nemții de la Gladbach, rezultat înregistrat și în prima manșă.

La fel ca și turul și manșa retur s-a disputat tot pe „Puskás Aréna” din Budapesta. După cum bine știți, UEFA a fost nevoită să modifice locurile de disputare ale mai multor meciuri, din cauza pandemiei de coronavirus, atât în Liga Campionilor, cât şi în Europa League, astfel că „dubla” dintre „cetățeni” și nemți a avut loc în Ungaria.

Astfel, cu scorul general de 4-0, City s-a calificat în sferturi, acolo unde au mai obținut biletul în urma rezultatelor înregistrate în optimi Real Madrid, Borussia Dortmund, Liverpool, FC Porto și PSG.

Ultimele două sfertfinaliste se vor desemna astăzi în urma partidelor Bayern Munchen – Lazio și Chelsea – Atletico Madrid, meciuri care se reiau de la scorurile de 4-1 respectiv 1-0.