Real Madrid, spectacol total pe „Santiago Bernabeu” în ingtermediara din La Liga » Astăzi au loc ultimele trei meciuri ale etapei!

Publicat: 31/10/2019 | 10:22

După ce Barcelona a încântat în această etapă intermediară din La Liga, câștigând duelul de pe tteren propriu cu Valladolid cu scorul de 5-1, aseară a fost rândul rivalei Real Madrid să strălucească.

„Galacticii” s-au impus cu un neverosimil 5-0 în fața celor de la Leganes și au acumulat astfel 21 de ppuncte, urcând pe locul 2 în clasament, la o lungime în spatele „extratereștirlor” care sunt lideri.

Benzema & co au început în forță duelul cu Leganes și după numai opt minute de joc conduceau deja cu 2-0 pe tabela de marcaj grație reușitelor semnate de Rodrygo (min.7) și Kross (min.8). Căpitanul Ramos avea să ducă scorul la 3-0 în minutul 24 punctând de la punctul cu var, stabilind totodată și scorul primului mitan. După pauză, fără să forțeze, „galacticii” au mai punctat de două ori prin Benzema (min. 69-pen.) și Jovic (min.90+1), partida terminânndu-se cu 5-0!

Cele două forțe ale Spaniei ar putea fi întrecute astăzi în clasament de revelația acestui sezon în La Liga, Granada. Cu o victorie pe terenul elor de la Getafe, care sunt pe locul 13 cu 13 puncte, Granada ar reveni în fotoliul de lider al clasamentului poziție pe care o ocupa la startul acestei runde. Înaintea duelului de pe „Coloseum Alfonso Perez”, Granada are 20 de puncte.  Partida se anunță a fi însă una infernală pentru oaspeți, Getafe fiind o echipă cunoscută pentru forța pe care o are pe teren propriu unde a cedat în acest sezon doar în fața lui Messi & co, scor 2-0.