Real se impune spectaculos în faţa lui Dortmund!

Publicat: 07/12/2017 | 08:00

La meciul de poveste au contribuit din plin şi nemţii care erau condamnaţi să scoată un rezultat mai bun decât APOEL la Tottenham pentru a-şi continua aventura în primăvara europeană în cea de-a doua competiţie inter-cluburi continentală, Europa League.

Realul nu şi-a dezamăgit cei 74.000 de fani prezenţi pe „Santiago Bernabeu” şi au început în forţă partida. După numai 13 minute de joc, „galacticii” conduceau cu 2-0 pe tabela de marcaj graţie golurilor marcate de Mayoral (min. 8) şi Cristiano Ronaldo (min. 13). Aubameyang a luat meciul pe cont propriu şi a reuşit o dublă spectaculoasă în doar şase minute (min. 43, min.49), moment în care nemţii au început să creadă că pot realiza surpriza, şi anume să obţină prima victorie din această grupă a Champions League. Cel care a readus lucrurile la normal a fost Lucas care prin reuşita din minutul 81 a adus Realului victoria cu 3-2.

În cel de-al doilea meci din grupă, Tottenham a învins fără drept de apel pe APOEL scor, 3-0.

În urma rezultatelor înregistrate în această grupă, Tottenham şi Real au mers în primăvara Champions League, iar Borussia s-a calificat cu două puncte graţie unui golaveraj mai bun decât APOEL în primăvara Europea League.

Iată echipele în Real Madrid- Borussia Dortmund 3-2

Real Madrid: Navas – Nacho, Ramos, Varane (min. 38 Asensio), Hernandez – Isco (min. 69 Llorente), Casemiro, Kovacici (min. 58 Ceballos)- Lucas, Mayoral, C. Ronaldo

Borussia Dortmund: Burki- Sokratis, Subotici, Schmelzer- Bartra (min. 80 Toprak), Sahin (min. 65 Weigl), Dahoud, Guerreiro – Pulisici, Aubameyang, Kagawa (min. 90 Yarmolenko)