Rednic, greu de mulțumit și după remiza cu Universitatea: „Nu am avut o Craiova foarte bună!”

Publicat: 24/01/2021 | 10:09

Mircea Rednic, antrenorul principal al formației Viitorul Constanța, s-a arătat nemulțumit de remiza înregistrată de elevii săi în Bănie cu Universitatea Craiova, scor 1-1.

„Puriul” și-a certat elevii după joc și a spus că este inadmisibil ca la acest nivel anumiți fotbaliști să intre pe teren deși simt că nu sunt la 100% din punct de vedere fizic. Acesta este și motivul pentru care, nemulțumit de randamentul anumitor jucători, Rednic a efectuat la pauză numai puțin de patru schimbări. Mutările „Puriului” au dat roade, Viitorul egalând îmediat după pauză prin Artean (min.47), după ce Papp punctase pentru olteni la ultima fază a primei reprize.

„Mă deranjează că trebuie să fii onest și să spui când ești obosit. S-a acumulat oboseală și sunt jucători care abia așteaptă să intre, le-am zis: «bă, nu e obligatoriu să joci meci de meci, peste trei zile jucăm iară!». Am jucat bine, ne-am descurcat, am avut ocazii. Nu-mi place că facem un meci bun, apoi vine unul prost. Sunt mulțumit că am reușit să luăm un punct și eu cred că e meritat. Normal, cum să nu-i cerți? Nu am avut o Craiova foarte bună, trebuie să profiți. Vorbim de ambiție, nu e vorba de frică, vorbim de transferuri prin străinătate. La faze fixe… e vorba de responsabilitate, nu avea voie să treacă mingea acolo, Ghiță îl avea în marcaj, n-avea voie să treacă de colțul scurt, dar nu dau vina la greșeală. N-avem ce să reproșăm arbitrajului. De departe Steaua mi s-a părut cea mai puternică”, a declarat Mircea Rednic la finalul meciului.

În urma acestei remize, Viitorul a acumulat 23 de puncte, și a rămas pe locul 7 în Liga 1, fiind la trei puncte de Academica, formație care se află pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

De partea cealaltă, Universitatea a rămas pe locul 3 cu 35 de puncte.