Rednic jubilează după succesul cu Sepsi: „E prima victorie din istorie împotriva lor!”

Publicat: 06/07/2020 | 10:02

Mircea Rednic, antrenorul principal al formației Poli Iași, s-a arătat destul de optimist în privința șanselor ca elevii săi să evite retrogradarea în acest sezon al Ligii 1.

La finaul partidei pe care moldovenii au câștigat-o în Copou cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, scor 3-1 (1-1), meci contând pentru runda a VIII-a a play-out-ului Ligii 1, Rednic a afirmat că Poli ar putea chiar spera și la o calificare miraculoasă în finala Cupei României în ciuda eșecului din tur înregistrat la Sf. Gheorghe cu Sepsi, scor 5-1.

„Prima victorie împotriva lui Sepsi de când e în Liga 1! E o victorie muncită, meritată. Mai ales repriza a doua. Am înscris, am avut situații, ne-am apărat foarte bine. Pe contraatac i-am surprins și am reușit să înscriem. Un meci foarte bun făcut de Kevin. Contează când ai un atacant care se bate, ține de minge și creează spații. E o victorie meritată pentru noi. Până acum nu am avut noroc, se mai întoarce și norocul. Am crezut în această victorie. Îmi pare rău, ținând cont de programul pe care îl avem. Dacă faceți o analiză, noi nu suntem avantajați. Nu vreau să ne plângem, dar Cupa a avut de suferit și îmi cer scuze față de suporteri. Dacă aveam echipa completă sau aveam pauză mai mare ca să pot să folosesc măcar 90% din titulari, altul era rezultatul de la Sepsi. Dar asta este, n-ați mai auzit de remontada moldovenească?”, a declarat Mircea Rednic după duelul din Copou.

Politehnica Iaşi a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 3-1, și a urcat pe locul 5 în play-out. Poli a deschis scorul prin olandezul Kevin Luckassen (min.25), după o gafă a portarului Roland Niczuly, dar oaspeţii au egalat prin Istvan Fulop (min.43). Ieşenii au mai marcat de două ori după pauză, prin autogolului Răzvan Tincu (min.50), tabela fiind închisă de golul lui Ovidiu Horşia (min. 66). În urma eșecului, Sepsi se află pe locul 4 cu 24 de puncte.

Cele două echipe se vor întâlni din nou joi de la ora 20:00, în manşa a doua a semifinalelor Cupei României, după 5-1 pentru Sepsi OSK