Remiză albă în primul meci al returului între FC Voluntari şi FCSB!

Publicat: 14/10/2017 | 09:57

Cu puţină şansă chiar trupa pregătită de Claudiu Niculescu ar fi reuşit să-şi treacă în cont toate cele trei puncte puse în joc, ilfovenii având două ocazii mari de gol în faţa roş-albaştrilor.

Primul mitan al partidei a fost una anostă, fără faze de poartă de ambeşe părţi, centrarea lui Man pentru Teixeira din minutul 10 şi şutul lui Marinescu de la 25 de metri apărat însă de Niţă în minutul 28 fiind cele mai importante faze de poartă în primele 45 de minute.

Repriza a doua a fost mai animată. În mintul 49 căpitanul FCSB, Denis Alibec a ratat cea mai mare ocazie a meciului, şutul său în diagonală din nouă metri trecând razant cu stâlpul din stânga porţii ilfovenilor.

Pe finalul meciului, Niţă, a reuşit să-şi salveze echipa de la înfrâângere în două rânduri. Mai întâi golakeeperul roş-albaştrilor a reuşit să se opună la şutul lui Cernat din 10 metri după care, în minutul 89 a reuşit s blocheze şutul lui Deac din afara careului.

După acets 0-0, FC Voluntari a acumulat 16 puncte, fiind pe locul 9 în timp ce FCSB se află pe locul 2 cu 29 de puncte.

Iată echipelepe care cei doi antrenori au mizat în acest meci:

FC Voluntari: Balauru- Filipov, C. Achim, M. Popescu, Fl.Acsinte- Novac, Răuţă- Pîrcălabu (min. 61 Deac ), Marinescu (min. 81 Cernat), Ivanovici (min. 86 Popadiuc) – Tudorie.

Antrenor: Claudiu Niculescu.

FCSB: Niţă- Benzar, Planic, Bălaşa, Morais- Nedelcu, Filip (min. 46 Budescu) – Man (in. 68 Benzar), Tănase, Teixeira- Alibec (min. 83 De Amorim).

Antrenor: Nicolae Dică

Autor: Cristi P.