Remiză albă între Chelsea şi Arsenal în turul semifinalelor Cupei Ligii Angliei!

Publicat: 12/01/2018 | 07:00

Partida de pe „Stanford Bridge” s-a desfăşurat sub semnul dominării echipei pregătite de Antonio, cauzată şi de multiplele absenţe din tabăra lui Arsenal.Cele mai importante ocazii au fost ratate în prima parte, când David Ospina, portarul oaspeţilor a intervenit salvator în faţa lui Moses şi Morata.

În prima semifinală, Manchester City s-a impus  în manşa tur cu scorul 2-1, în faţa divizionarei secunde Bristol, golul victoriei fiind marcat de Aguero în al doilea minut de prelungire.

Oaspeţii au condus la pauză cu 1-0 graţie unui gol marcat din penalty cu un minut înainte ca cele două echipe să intre la cabine de

Reid. „Cetăţenii” au egalat în minutul 59 prin De Bruyne pentru ca Aguero să aducă victoria în minutul 90+2.  S-a terminat 2-1 iar City are prima şansă la calificare în finală în returul care va fi pe terenul celor de la Bristol pe 23 ianuarie.

Iată formaţiile în Chelsea- Arsenal, scor 0-0

Chelsea: Courtois- Azpilicueta, Christensen, Rudiger- Moses, Kante, Fabregas, Drinkwater, Alonso- Hazard, Morata

Arsenal: Ospina- Chambers, Mustafi, Holding- Bellerin,Wilshere, Xhaka, Maitland-Niles- Iwobi, Welbeck- Lacazette