Remiză cât o victorie pentru moldoveni la Giurgiu!

Publicat: 19/03/2021 | 07:10

FC Botoșani a rămas fără victorie în istorie în Liga 1 la Giurgiu, terminând nedecis, scor 1-1, duelul cu Astra din runda 28 a sezonului regular. Remiza  avantajează însă gruparea pregătită de Marius Croitoru care va încheia pe loc de play-off și această etapă indiferent de rezultatele care se vor consemna în celelalte partide.

Disputată pe o ploaie torențială și un teren imbibat cu apă, jocul a fost unul de luptă, din care câștig de cauză au avut până la urmă elevii lui Croitoru, remiza de la Giurgiu cântărind cât o victorie în economia luptei la „top 6”.

Gazdele au avut șansa deschiderii scorului în minutul 39, mingea reluată de Răduț cu capul lovind transversala porții apărate de Eduard Papp. În minutul 43 Enriko Papa a prins un șut de senzație cu exteriorul de la 15 metri, balonul „mușcând” transversala înainte de a intra în poarta lui Lazar, FC Botoșani punctând la primul șut trimis pe spațiul porții giurgiuvenilor, 1-0 fiind și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine după primul mitan.

Papa a avut șansa de a dubla avantajul FC Botoșani pe tabela de marcaj în minutul 73 după o degajare greșită a lui Lazar, însă reluarea sa din prima a trecut pe lângă poartă. Șase minute mai târziu, Mattia Montini a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj punctând cu o lovitură de cap din 6 metri după un corner. S-a terminat 1-1, reuzultat care mențin ambele formații în lupta pentru play-off.

În urma acestui scor, trupa pregătită de Marius Croitoru a acumulat 38 de puncte rămânând pe locul 5. De partea cealaltă giurgiuvenii au rămas la două puncte în spatele moldovenilor, fiind pe locul 7.