Remiza din Bănie îl nemulțumește pe Bergodi: „Sunt două puncte pierdute!”

Publicat: 07/11/2021 | 07:40

Sepsi OSK Sf. Gheorghe și „U” Craiova 1948 s-au anihilat reciproc, scor 1-1, în Bănie în cadrul rundei a 15-a, ultima a turului acestui sezon regular al Ligii 1.

Oltenii au deschis scorul prin Claudiu Bălan (min.51), dar Sepsi OSK Sf. Gheorghe a egalat după doar şase minute, prin olandezul Kevin Luckassen (min. 57). „Juveții” au fost conduși de pe bancă de Dan Vasilică, cel care a asigurat interimatul după divorțul de Flavius Stoican, echipa urmând a fi preluată din această săptămână de Eugen Trică.

„Sunt două puncte pierdute. Am riscat. Nu a fost un meci prea reușit, să spun adevărul. Putem face mai bine, ne-am mulțumit cu puțin. După Dinamo, credeam că puteam câștiga doar ieșind pe teren, dar trebuie să facem mai mult. Trebuie să îmbunătățim jocul pe faza ofensivă. E păcat pentru că puteam câștiga. Dacă te mulțumești cu puțin, e greu să câștigi. E vorba despre atitudine, nu despre valoare.Trebuie să reglăm anumite lucruri, dar este vorba de munca mea, de munca băieților. Trebuie să înțeleagă faptul că trebuie mai multă dăruire. Ne ajută pauza, băieții se pot antrena. Putem face mai bine și sunt sigur că băieții vor înțelege că nu așa se poate câștiga un meci”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul partidei.

După această remiză, cele două formații au rămas vecine de clasament, ambele cu câte 14 puncte în dreptul lor, Sepsi fiind pe locul 12 datorită golaverajjului superior oltenilor, care se află pe locul 13.