Remiză dramatică pentru Hamburg pe „Volksparkstadion” » HSV a ratat șansa de a urca pe loc de promovare!

Publicat: 09/06/2020 | 10:19

Dramatism total în duelul din epilogul rundei a 30-a din Zweite Bundesliga. Hamburg SV a terminat nedecis, scor 3-3 (2-1) duelul cu Holstein Kiel ratând astfel șansa de a urca pe locul 2 loc promovabil direct în Bundesliga.

Holstein Kiel le-a refuzat celor de la HSV victoria, egalând în extremis, în al treilea minut de prelungiri prin Lee Jae-Sung. De notat ar fi că în cazul în care s-ar fi impus în acest meci, HSV ar fi egalat la puncte Stuttgart, care runda aceasta a remiza, scor 0-0 pe teren propriu cu Osnabruck. Or după acest semieșec, HSV a rămas pe locul 3 cu 50 de puncte fiind la două puncte distanță de Stuttgart care este pe locul 2. Lider în Zweite este Arminia Bielefeld cu 57 de puncte dar și un meci mai puțin disputat decât Suttgart și Hamburg.

În altă ordine de idei, astăzi în Zweite va avea loc duelul restanță din cadrul rundei a 27-a dintre Dinamo Dresda și Greuther Furth. Gazdele abordează confruntarea de pe ultimul loc cu 27 de puncte având însă cu două meicuri mai puțin disputate decât formațiile cu care se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. Distanța față de Nurnberg, prima clasată deasupra liniei retrogradării este de șase puncte iar față de Karlsruher, formație aflată pe locul 16, loc ce duce la barajul pentru menținerea în Zweite este de trei lungimi. Or cu un succes astăzi în duelul cu Furth, Dinamo Dresda ar lua o gură mare de oxigen urmând a preda „lanterna” celor de la Wehen care sunt pe locul 17 cu 28 de puncte.

Adversara sa, GreutherFurth, se află pe locul 12 cu 38 de puncte și are un final liniștit de sezon, rezolvându-și în mare parte ecuația prezenței în Zweite și la startul sezonului viitor.