Remiză în derby-ul dintre FCSB şi CFR pe „Naţional Arena”!

Publicat: 11/02/2018 | 07:00

Disputat în faţa unei asistenţe reduse, aproximativ 10.000 de spectatori fiind prezenţi în tribunele „Naţional Arena”, meciul a semănat izbitor cu partida din tur din Gruia. Ardelenii au deschis scorul în minutul 33, graţie unei gafe monumentale făcute de puştiul Vlad. Acesta a pierdut duelul cu Djokovic, iar Vinicius, aflat pe fază a profitat din plin de eroarea portarului, deschizând scorul în minutul 33.

Reuşita acestuia avea să fie singura a primului mitan, una în care spetcacolul a lăsat de dorit, FCSB, fiind doar o umbră a echipei pe care Gigi Becali visează să o vadă.

Roş-albaştrii au reuşit să evite înfrângerea în minutul 76, „Sărmăluţă” salvând un punct din confruntarea cu liderul ligii I. Constantin Budescu a transformat lovitura de la 11 metri pe care centralul Marian Bîrsan a acordat-o în urma duelului dintre Andrei Mureşan şi Florin Tănase.

S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia CFR Cluj, echipă pregătită de Dan Petrescuse menţine pe primul loc în Liga I cu 53 de puncte,cu două mai multe decât FCSB, echipă aflată pe locul 2 în Liga I. În următoarea rundă, CFR va primi în Ardeal vizita Astrei în timp ce FCSB va susţine pe „Naţional Arena” din postura de echipă oaspete derby-ul cu Dinamo. Până la confruntarea cu rivalii de-o viaţă, FCSB va juca joi în 16-imile Europa League pe cea mai mare arenă a ţării cu Lazio.