Remiză între Leipzig și Dortmund în derby! Rezultatele etapei și clasamentul în Bundesliga!

Publicat: 04/03/2018 | 12:00

RB Leipzig și Borussia Dortmund auu terminat nedecis, scor 1-1 (1-1) derbyul rundei a XXV-a din Bundesliga.

Istoria partidei s-a scris în prima repriză când s-au și marcat cele două goluri ale confruntării. Gazdele au început mai bine jocul și au deschis scorul grație reușitei lui Augustin din minutul 29. Bucuria celor de la Leipzig nu a durat decât nouă minute, Borussia Dormund egalând prin Reus. 1-1 a fost scorul cu care s-a terminat primul mitan, dar și partida, cea de-a doua repriză neaducând nimic nou pe tabela de marcaj.

De remiza din derby a profitat Shalke 04, formați care a tranșat în favoarea sa, scor 1-0 disputa de pe teren propriu cu Hertha Berlin și a urcat pe locul 2 în Bundesliga devansând cu un punct Borussia Dortmund și Eintracht Frankfurt, echipe aflate la egalitate de puncte pe locurile 3 și 4 dar despărțite de golaveraj.

O victorie extrem de prețioasă a obținut în această rundă și Leverkusen, formație care s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Wolfsburg.

Astăzi în runda a XXV-a din Bundesliga vor avea loc confruntările dintre FC Koln-Stuttgart și Freiburg-Bayern Munchen.  Dacă se va impune în acest meci, Bayern se va distanța la 20 de puncte de locul 2.

17. Hamburger 25 4        6        15      18-35                    18
  18. Köln           24      4        5        15      22-43                    17