Remiză între România şi Portugalia la under 21

Publicat: 11/11/2017 | 09:00

Cu toate că Ianis Hagi a fost aproape de a egala scorul, lusitanii au intrat în avantaj la cabine.

După pauză, „tricolorii mici” au reuşit să revină în meci şi să salveze un punct. Lansat de Florinel Coman, Dennis Man a reuşit să restabileasă egalitatea, în minutul 66,  învingându-l pe Pereira cu un şut la colţul scurt, 1-1 fiind şi scorul final cu care avea să se termine partida.

După cinci jocuri disputate, România selecţionerului Daniel Isăilă rămâne lider în grupa a VIII-a preliminară a Campionatului European din 2019,  cu 11 puncte.

Locul secund este ocupat de Bosnia reprezentativă care după victoria cu scorul de 4-0 de pe terenul celor din Ţara Galilor, a acumulat  9 puncte.

Pentru „tricolorii mici” urmează partida de pe 14 noiembrie din deplasare cu Ţara Galilor.

În aceste preliminarii, România este neînvinsă având trei victorii (2-0 cu Liechtenstein, 3-1 cu Bosnia şi Herţegovina, 2-0 cu Elveţia, toate în deplasare) şi două remize trasela inigo acasă, scor 1-1, cu Elveţia şi Portugalia.

La turneul final al Campionatului European under 21 din Italia şi San Marino se califică direct câştigătoarele celor nouă grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off.

Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European.

Turneul final va fi găzduit de Italia, echipă calificată direct.

Iată echipele în România- Portugalia, scor 1-1

România: I. Radu (cpt.)- Cr. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, A. Radu- Cicâldău, R. Marin-  D. Man, I. Hagis (min. 65 A. Petre), Fl. Coman (min. 90 Balaure)- G. Puşcaş (min. 84 Dobre)

Portugalia: J. Pereira- Dalot, Ruben Dias, F. Ferreiras, Ribero- Eustaquios, P. Rodriguezs, P. Delgado-  D. Gonçalves (min. 60 Leao), Carvalho (min. 52 J. Felix), Jota (cpt.) (min. 86 Gil Dias)