Remiză la Sibiu și Astra tremură pentru play-off!

Publicat: 18/02/2020 | 07:06

În epilogul etapei a XXV-a, penultima a sezonului regular, la Sibiu, FC Hermannstadt a terminat nedecis, scor 2-2 (0-0) duelul cu Astra Giurgiu.

După o primă repriză tacticizată, terminată cu scor alb pe tabela de marcaj, elevii lui Vasile Miriuță au început în forță actul secund, punctând prin atacantul croat Gabriel Debeljuh (min. 48).

Astra nu a acuzat șocul și a reuşit să revină rapid în meci, reușind chiar să întoarcă rezutatul prin reușitele lui Valentin Gheorghe (min.55, 67). Cu două minute înainte de finalul partidei,  FC Hermannstadt a reuşit să restabilească egalitatea prin Adrian Bălan. S-a terminat 2-2, iar Astra tremură pentru calificarea în play-off.

Cu punctul cucerit la Sibiu, Astra a acumulat 41 de puncte, cu unul mai mult decât Gaz Metan Mediaș care este pe locul 6 și cu două puncte peste Viitorul care este pe locul 7. Pentru a  se califica în play-off, Astra are nevoie de un punct în ultima rundă. De partea cealaltă, cu o etapă înaintea finalului sezonului regular, FC Hermannstadt se află pe locul 10 cu 25 de puncte.

În ultima rundă, Astra va primi la Giurgiu vizita celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe în timp ce FC  Hermannstat se va deplasa la Voluntari pentru duelul cu „lanterna”.