Remiză spectaculoasă în deschiderea rundei a 22-a din Liga 1!

Publicat: 06/02/2021 | 10:15

Meci interzis cardiacilor la Sf. Gheorghe în deschiderea rundei a 22-a din Liga 1. Sepsi OSK a terminat nedecis, scor 3-3 (3-1) duelul cu Poli Iași, la capătul unui joc cu răsturnări spectaculoase de scor.

Moldovenii au deschis scorul prin costaricanul Deyver Vega (min.2) însă gazdele au reușit să restabilească egalitatea 15 minute mai târziu prin Lorand Fulop dintr-un penalty acordat de George Găman după un henț în careu al lui Răzvan Onea. După numai două minute de joc, atacantul Pavol Safranko a marcat cu capul pentru 2-1 fructificând o centrare a lui Cătălin Golofca, acesta din urmă trecându-și la rândul său numele pe lista marcatorilor în minutul 42, ducând scorul la 3-1.

Finalul de meci a aparținut însă oaspeților, Andreas Calcan (min. 77) şi argentinianul Pablo Gaitan (min.90+4) reușind să înscrie în poarta lui Fejer, partida terminându-se 3-3.

„Există dezamăgire atunci când conduci cu 3-1 și nu mai faci același joc. Nu mai reușim să fim agresivi, nu mai stăm sus, dar sunt cauze mai mult sau mai puțin obiective. M-am și agitat și nu a fost nici cu folos. Avem timp să vedem ce mai putem recupera. Scuze sunt, dar trebuie să vedem ce facem, trebuie să mergem înainte. Am pierdut patru puncte cu două dintre echipele care se bat în zona inferioară a clasamentului”, a declarat Leo Grozavu, antrenorul principal al formației covăsnene.

În urma acestui rezultat, Sepsi OSK și-a consolidat locul 4 în clasament cu 34 de puncte, covăsnenii având și un meci mai puțin disputat (n.r. restanța cu FC Argeș, joc programat pe 16 februarie). De partea cealaltă, gruparea din Copou a acumulat 16 puncte însă a rămas pe ultimul loc, fiind fără victorie în Liga 1 în ultimele șapte etape.