Remiză spectaculoasă între Eintracht Frankfurt și Hertha Berlin!

Publicat: 07/12/2019 | 10:40

Vineri seara, etapa a 14-a din Bundesliga a debutat cu un egal spectaculos între Franfurt și Hertha, scor final 2-2. „Vulturii” au avut un gol anulat în prima repriză, pentru un presupus fault al lui Kostic la portarul Kraft, însă au reușit să revină până la urmă de la 0-2.

Biletul Zilei » Golurile aduc profitul!

Hertha a avut din nou o evoluție bună cu Jurgen Klinsmann pe banca, dar a cedat in extremis un avantaj de 2 goluri la Frankfurt. Belgianul Lukebakio a preluat conducerea în prima repriză, înscriind simplu în minutul 30. Gazdele au fost la un pas de egalare, Kamada trimițând mingea în poartă, însă VAR a anulat reușita pentru un fault al lui Kostic la Kraft, înainte de finalizarea japonezului. Hertha intră în avantaj la pauză, iar în scurt timp va avea un avantaj de două goluri.

Marco Grujic, fost la Liverpool, a marcat pentru 2-0 în minutul 63, însă Frankfurt a redus rapid din diferență (minutul 65) prin Martin Hinteregger, ce ajunge la 5 reușite stagionale, un record pentru un fundaș. Patru dintre ele au venit din cornere, un alt lucru important de menționat. Gazdele au continuat să preseze, iar în final încercarea lor le-a adus succes. Sebastian Rode prinde un voleu superb în minutul 86, iar antrenorul Adi Hutter și fanii „Vulturilor” pot sărbători egalarea. Gonzalo Paciencia a fost aproape de golul 3 în al treilea minut din prelungiri, dar nu ajunge la o pasă excelentă, iar Kostic trage mult peste la ultima ocazie a meciului.