Remiză spectaculoasă la Giurgiu între Astra şi CSU Craiova!

Publicat: 04/11/2017 | 14:00

Bucuria oltenilor a durat doar trei minute, Alex Ioniţă egalând cu un şut splendid din afara careului. Chiar dacă au mai avut ocazii bune de a marca până la pauză prin Mitriţă şi Gustavo, oltenii au intrat la cabine la egalitate cu giurgiuvenii.

Partea secundă a confruntării a început la fel de furibund, oltenii reuşind în minutul 48 să puncteze din nou şi să preia conducerea pe tabela de marcaj. Acelaşi Gustavo a fost cel care a punctat, brazilianul reluând în plasa porţii lui iliev o centrare a lui Bancu venită de pe stânga.

În minutul 73, gazdele au rămas în inferioritate numerică după ce goalkeeperul Plamen Iliev l-a lovit pe Spahija intenţionat cu piciorul, nemulţumit că adversarul îl împiedicase să repună mingea în joc mai repede.

Cu toate că au fost în inferioritate numerică, Astra a fost echipa care a dominat jocul pe finalul partidei, reuşind şi egalarea. În minutul 79, Dandea a reluat cu capul în plasa porţii lui Calancea după un corner, iar scorul a devenit 2-2.

În minutul 89 centralul partidei Marce Bârsan le-a refuzat gazdelor un penalty clar la n fault asupra lui Alex Ioniţă, după ce anterior unul dintre fundaşii olteni a jucat balonul cu mâna.

S-a terminat 2-2, rezultat în urma căruia Astra a rămas pe locul 6 cu 25 de puncte, în timp ce CSU Craiova s-a menţinut pe locul 3 cu 33 de pncte, cu două mai mult decât revelaţia campionatului, FC Botoşani.