Revelaţia rămâne neînvinsă în retur!

Publicat: 18/11/2017 | 07:00

Reluările TV au arată că Bîrnoi era în poziţie regulamentară, iar decizia aistentului Alexandru Cerei din Cluj de a-i da credit a fost bună. Golul marcat de Bîrnoi a fost primul pe care Alberto Cobrea l-a primit după 317 minute de joc în Liga I şi totodată primul din  acest retur. Ultimul jucător din Liga I care reuşise să puncteze în poarta Botoşaniului a fost Romeo Roberto de la Gaz Metan Mediaş, acesta înscriind unicul gol al victoriei ardelenilor în înfrângerea la limită cu 1-0 a elevilor lui Costel Enache în etapa a XIII-a, ultima a  turului Ligii I.

În repriza a doua moldovenii au arătat mai multă prospeţime fiind la conducerea jocului. Egalarea avea să vină în minutul 55, Mihai Roman punctând dintr-o lovitură liberă de la 18 metri care l-a lăsat fără replică pe Vasile Curileac.

Echipa pregătită de Costel Enache putea pleca cu toate cele trei puncte din Banat în minutul 87 când Curileac a fost salvat de stâlpul din stânga porţii sale la un şut în forţă de la 28 de metri a lui Mihai Bordeianu.

S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia FC Botoşani a mai acumulat un punct ajungând la 32 de puncte, consolidându-şi locul 4 în clasament.