Revenire spectaculoasă a Simonei Halep, la Australian Open! Momente tensionate în setul al doilea

Publicat: 15/01/2019 | 13:09

Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) a pierdut întâlnirea cu jucătoarea estonă Kaia Kanepi (33 de ani, 71 WTA), scor 6-7, 6-4, 6-2. Partida din primul tur al turneului Australian Open a avut loc pe Arena Margaret Court.

Primul set a fost câștigat de Kanepi. Jucătoarea din Estonia a condus tot setul, iar în tie-break s-a impus cu 7-2. Și cel de-al doilea set a fost unul echilibrat și strâns, doar că în avantaj a fost mereu Simona. Aceasta a reușit, la scorul de 5-4, să câștige pe serviciul adversarei, după ce a avut mai multe șanse de set, ratate.

După ce au mers cap la cap, până la 2-2, Simona Halep a apăsat pedala de accelerație și s-a impus clar, 6-2, calificându-se în al doilea tur al turneului.

Kaia Kanepi era vechiul coșmar al Simonei Halep! Estona a eliminat-o pe Simona în primul tur de la US Open 2018, precedentul turneu de Mare Șlem, scor 6-2, 6-4. Cele două s-au mai întâlnit și la Doha 2014, când Simona s-a impus în trei seturi, 6-4, 3-6, 7-6 (5).

Simona Halep a revenit pe teren după accidentarea la spate care a ținut-o departe de tenis vreme de câteva luni. În urmă cu un an, ea a pierdut finala de la Australian Open, în fața danezei Caroline Wozniacki, 3 WTA, scor 6-7, 6-3, 4-6.