Ritualul ghinionist al lui Stephens! Degeaba i-a cerut-o antrenorul în vestiar

Publicat: 09/06/2018 | 18:16

Simona Halep a reușit, după trei încercări eșuate, să obțină și prima victorie de Grand Slam! A cîștigat în fața americancei Sloan Stephens, și și-a adjudecat Roland Garros-ul! A fost un meci epuizant, început ezitant de sportiva noastră.

Sloan a lovit mai bine și aproape nu a greșit, astfel că și-a adjudecat primul set, 6-3! Simona nu și-a revenit, iar Sloan conducea cu 2-0 în setul al doilea. Simona a câștigat patru game-uri la rând și, în final, a egalat situația.

Apoi, a zburdat pe teren în al treilea set și a câștigat Roland Garros-ul.

Cu puține minute înaintea meciului, Sloan Stephens a apelat la ritualul obișnuit, coordonată de antrenorul ei. Astfel, tehnicianul a folosit o minge de handbal, pentru exercițiile de încălzire. Stephens a lovit-o și cu picioarele, și cu mâinile, timp de câteva minute. Totul într-o mare viteză.

Dar asta nu a ajutat-o pe sportiva din Statele Unite ale Amricii.