Roland Garros 2020 » Swiatek și Nadal s-au impus pe zgura de la Paris!

Publicat: 12/10/2020 | 07:58
Roland Garros

În acest weekend au avut loc cele 4 finale de la Roland Garros. Astfel, am aflat “premianții” ultimului turneu de Grand Slam din 2020!

Ziua de sâmbătă a fost deschisă de confruntarea de dublu masculin dintre perechile Mate Pavic & Bruno Soares și Kevin Krawietz & Andreas Mies. În ciuda cotațiilor bookmakerilor pre-meci, Krawietz și Mies au reușit să se impună în minimum de seturi, scor 6-3, 7-5.

Tot sâmbătă, Iga Swiatek și Sofia Kenin și-au “măsurat forțele” în finala feminină. Conform așteptările, “coșmarul” Simonei Halep a reușit să o demonteze pe sportiva din Statele Unite ale Americii, scor 6-4, 6-1. Victoria în finala de la Roland Garros a fost cu atât mai mare pentru Iga cu cât aceasta a reușit să triumfe fără set pierdut!

Ultima zi a săptămânii precedente de pe zgura de la Paris a fost deschisă de finala de dublu feminin dintre perechile Alexa Guarachi & Desirae Krawczyk și Timea Babos & Kristina Mladenovic. Favoritele numărul 1 la câstigarea trofeului, Babos și Mladenovic au reușit să se impună la finele unei partide întinse pe durata a două seturi lungi, 6-4, 7-5.

În final, “cireașa de pe tort”, finala masculină, a fost una fără istoric. Rafael Nadal l-a învins fără drept de apel pe Novaj Djokovic în 3 seturi: scor 6-0, 6-2, 7-5. Astfel, la fel ca și Swiatek, Nadal a reușits să câstige Roland Garros-ul fără set pierdut!