Roland Garros » Halep și Begu s-au calificat în turul secund, unde se vor întâlni într-un meci 100% românesc! AICI, programul zilei de la Paris!

Publicat: 28/09/2020 | 06:56
Roland Garros

Ieri a avut loc debutul tablourilor principale din cadrul celui de-al treilea turneu de Grand Slam din 2020, Roland Garros. Ziua a fost presărată cu rezultate pozitive pentru sportivele ce reprezintă steagul tricolor pe zgura de la Paris!

Prima jucătoare din România ce a intrat ieri în competiție a fost Simona Halep. Constănțeanca a făcut un meci aproape perfect împotriva ibericei Sara Sorribes Tormo, pe care a învins-o cu 6-4, 6-0. Astfel, chiar în ziua în care a împlinit 29 ani, Simona a bifat calificarea în actul secund de la Roland Garros.

După Simona, a fost rândul Irinei Begu să se califice în turul al doilea al Grand Slam-ului din “hexagon”. De această dată, Irina a avut un meci extrem de dificil în fața uneia dintre tinerele speranțe ale Elveției, Jil Belen Teichamnn. Begu s-a impus în set decisiv, intr-un duel întins pe durata a mai bine de 2h și 30 minute, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Cele două românce ce și-au adjudecat ieri vor juca una împotriva celeilalte în turul secund! Disputa dintre Halep și Begu este programata pentru miercuri, nu mai devreme de ora 12:00.

În ceea ce privește partidele zilei, singura româncă ce va juca astăzi este Patricia Maria Țig. Proaspăt câștigătoare la Istanbul, aceasta își va “măsura forțele” cu elvețianca Stefanie Voegele. Pe “hârtie”, aceasta este cea mai slabă adversară pe care o întâlnește o jucătoare din România în primul tur de la Roland Garros. Astfel, Patricia este cotată cu prima șansă în vederea obținerii victoriei.