Romania a fost invinsa de Cehia la primul meci de la Campionatul European U-19!

Publicat: 20/07/2011 | 00:00

Golul „tricolorilor” a fost marcat de Stanciu, in minutul 30, in timp ce pentru cehi au inscris Prikryl ’44, Jelecek ’61 din penalti si Hadascok ’85. Selectionerul Lucian Burchel a folosit urmatoarea formula de echipa: Branescu – Peteleu (Fl. Ilie ‘3; Gugu ’78), Remes, Avramia, Murgoci – Benzar – Serediuc, Carstocea (Walleth ’67), Stanciu, Nastasie – Roman. La partida de la Chiajna au fost prezenti printre altii presedintele FRF, Mircea Sandu, selectionerul Victor Piturca, presedintele FC Rapid, Dinu Gheorghe, si fostul selectioner al Romaniei, Gheorghe Hagi.

In celalalt meci al grupei A, selectionata Irlandei a invins, la Buftea, cu scorul 2-1 (1-1), formatia Greciei. Golurile irlandezilor au fost marcate de O’Connor, in minutele 2 si 51, in timp ce pentru greci a inscris Katidis, in minutul 5. Etapa a II-a a grupei A programeaza, sambata, meciurile Cehia – Irlanda (ora 19.00, la Mogosoaia) si Romania – Grecia (ora 21.00, la Berceni).