Romania a invins Andorra, scor 4-0, in al doilea meci din grupa D a preliminariilor CM-2014

Publicat: 11/09/2012 | 00:00
Echipa nationala a Romaniei a invins, marti, pe Arena Nationala, cu scorul de 4-0 (2-0), reprezentativa Andorrei, in cel de-al doilea meci sustinut in grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

Golurile partidei au fost marcat de Torje ’29, Lazar ’44, Gomes ’90+1 autogol si Maxim 90+3.

Romania a deschis scorul in minutul 29, cand dupa o actiune purtata de Tanase pe partea stanga, acesta a pasat la Costin Lazar, care a prelungit pentru Marica, acesta i-a pasat lui Torje, care a sutat din prima de la 14 metri lateral dreapta la coltul lung.

In minutul 44, Costin Lazar a inscris cu un sut de la 22 de metri.

In minutul 90+1, Gaman a reluat spre poarta cu o lovitura de cap o centrare venita de pe partea stanga, mingea a lovit bara, insa aceasta a ricosat din spatele portarului Gomes in poarta.

Alexandru Maxim a dus scorul la 4-0, care dupa o actiune personala pe partea stanga, a sutat la coltul scurt al portii aparate de Gomes.

Jocul a fost condus de o brigada din Muntenegru, alcatuita din Pavle Radovanovici la centru, ajutat de Dragan Vujovici si Veselin Radunovici, in timp ce Jovan Kaludjerovici a fost rezerva.

Dupa fiecare gol marcat de Romania, la statia de amplificare s-a pus un fragment din melodia „Ciuleandra” cantata de Maria Tanase: „Doua fire, doua paie, ia ciuleandra la bataie si inc-o data mai baieti”.

La meci au asistat, printre altii Gigi Becali, Florian Walter, Florin Raducioiu, Gica Popescu si Ilie Nastase.

Portarul Ciprian Tatarusanu a fost huiduit de catre spectatorii prezenti in stadion in momentul in care l-a inlocuit pe Bogdan Lobont. Acelasi lucru s-a intamplat si cu Tanase in minutul 80, cand a fost schimbat de Alexandru Maxim. De altfel, Tanase a fost huiduit de mai multe ori de toti suporterii prezenti la meci.

Aceasta a fost prima victorie a Romaniei pe Arena Nationala, dupa remizele cu Franta, Belarus si Uruguay.

Romania va intalni in urmatoarea partida reprezentativa Turciei, meciul urmand sa aiba loc la 11 octombrie la Istanbul.