Romania a ratat calificarea in play-off-ul CM din 2013

Publicat: 15/01/2012 | 00:00

Belarus a condus cu 2-0, dar nici tricolorii nu s-au lasat mai prejos in primele minute ale partidei, egaland prin Ghionea, 2-2 si 3-3 (min. 11). Gazdele au reusit apoi sa se detaseze la doua goluri, 5-3 (min. 15), dupa doua atacuri pierdute de Romania, care a egalat din nou, in doar un minut, 5-5. Au urmat insa momente mai confuze in jocul handbalistilor lui Vasile Stanga, de care Belarus a profitat, cu atacuri rapide, 9-5 (min. 19). Ghita si Ghionea au redus la 9-7, iar Simicu a marcat pentru 10-9 (min. 24), dupa o actiune individuala spectaculoasa. Gazdele au facut eforturi sa mareasca diferenta pe tabela, 12-9 (min. 26), pentru ca la finalul primei reprize scorul sa fie 15-12, dupa 30 de minute in care principalul atu al Romaniei a fost apararea, dar a ramas datoare in ofensiva.

La reluare, jocul bun al vedetei Barcelonei, Serghei Rutenka, a dus scorul la 20-12 (min. 38), gazdele avand si un „ajutor” nesperat in ratarile tricolorilor, care n-au gasit drumul spre poarta in prima parte a reprizei. „Ce facem? Nu dam gol sase contra patru? Gata, am cedat?”, si-a certat antrenorul Vasile Stanga jucatorii, la time-out-ul luat fortat de lipsa de inspiratie a jucatorilor sai. In minutul 39, scorul era 21-12, cu Romania fara gol inca, astfel ca soarta calificarii in play-off parea deja decisa. Ghita a marcat primul gol in minutul 40 (21-13), diferenta mare s-a mentinut (26-16, min. 51), iar jocul mult mai slab al Romaniei, fata de prima repriza (trei aruncari de la 7 metri ratate si 7 aruncari in bara), a contat enorm in ecuatia calificarii.

Marcatorii tricolori au fost Ghionea 5 goluri, Fenici 5, Ghita 3, Simicu 2, Novanc 2, Csepreghi 1, Sania 1, Stamate 1, Florea 1, Talas 1, Onyejekwe 1, in timp ce reprezentantiva Belarus i-a avut in prim-plan pe Rutenka 11 goluri, Brovko 4, Babisev 4.

In tur, la Bucuresti, echipa Romaniei s-a impus, cu 25-22 (12-14), incheind grupa a 7-a pe locul doi, cu 6 puncte, la fel ca liderul Belarus, care s-a calificat mai departe, gratie golaverajului din cele doua meciuri directe (scor general 50-48). Dupa doua participari consecutive la turneele finale ale CM, Romania rateaza sansa de a ajunge la editia din 2013.