Romania invinge Turkmenistanul cu 4-0! Cristi Tanase si Marius Niculae au dat cate o dubla!

Publicat: 27/01/2012 | 00:00

Golurile au fost marcate de Marius Niculae ‘3, ’90+1 (penalti) si Tanase ’46, ’51.Marius Niculae a deschis scorul, in minutul 3, cu un sut din careu dupa o centrare de pe partea dreapta. Cristian Tanase a majorat diferenta de pe tabela de marcaj, in minutul 46, tot cu un sut din interiorul careului, dupa o pasa a lui Marinescu.

Acelasi Tanase a marcat pentru 3-0, in minutul 51, dupa o pasa de la Niculae.

In minutul 90+1, Marius Niculae a transformat un penalti acordat dupa o interventie in careu a portarului Turkmenistanului la el. Echipa antrenata de selectionerul Victor Piturca a inceput jocul in urmatoarea formula: Tatarusanu – Papp, Gaman, Chiriches, Grecu – Pintilii, Neagu, Tanase – Chipciu, Goga, M. Niculae. Au mai jucat: Marinescu, Bourceanu, Roman, Gardos, Bumba, D. Grigore.

In prima repriza, la terenul pe care s-a disputat jocul au fost probleme cu nocturna, motiv pentru care la inceputul partii secunde a jocului s-a trecut pe un generator de rezerva.