Romania – Italia 1-1! Marica a marcat si pentru Romania si pentru Italia

Publicat: 17/11/2010 | 00:00
Reprezentativa Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul amical sustinut, miercuri seara, la Klagenfurt (Austria), in compania selectionatei similare a Italiei.

Golul echipei Romaniei a fost marcat, in minutul 34, de Marica, care a inscris si in proprie poarta in minutul 80.

Scorul a fost deschis in minutul 34, de atacantul Ciprian Marica, care, aflat la 5 metri in fata portii, a sutat din prima sub bara transversala.

Acelasi Marica a marcat in proprie poarta, in minutul 80. Dintr-un corner de pe partea stanga, Quagliarella s-a desprins din marcaj si a reluat cu capul, iar mingea a fost atinsa cu capul de Marica inainte de a intra in poarta aparata de Tatarusanu.

Romania: 12. Pantilimon (1. Tatarusanu ’46) – 2. Rapa, 4. Tamas, 5. Chivu (13. Goian ’16), 3. Rat – 11. Torje (14. Tanase ’58), 6. Ropotan (15. Alexa ’80), 19. Florescu, 8. Deac – 10. B.Stancu, 11. Marica. Antrenor: Razvan Lucescu.

Italia: 1. Viviano – 2. Santon (16. Cassani ’60), 19. Bonucci, 27. Ranocchia, 7. Balzaretti – 14. Aquilani, 4. Ledesma, 6. Mauri – 8. Diamanti (21. Pirlo ’46) – 22. Rossi (11. Gilardino ’46), 10. Balotelli (18. Quagliarella ’60). Antrenor: Cesare Prandelli.

Cartonase galbene: Torje ’32 / Balzaretti ’38, Santon ’56, Aquilani ’87

Arbitri: Thomas Einwaller (central) – Roland Heim, Armin Eder (asistenti) – Manfred Krassnitzer (rezerva) – toti din Austria.

Capitanul echipei nationale, Cristian Chivu, a fost schimbat dupa numai 16 minute de joc, din cauza unor probleme musculare. Aceasta a reprezentat a 75-a selectie la echipa nationala pentru fundasul Cristian Chivu si a 70-a pentru Razvan Rat.

Romania reuseste sa obtina al patrulea rezultat de egalitate in cele 16 meciuri disputate in compania formatiei Italiei. Dintre cele 16 meciuri, opt au fost amicale.