România merge la barajul Mondialului de handbal masculin!

Publicat: 15/01/2018 | 07:00

Din echipa României a absentat interul stânga titular, Alexandru Şimicu, accidentat în partida de vineri, cu Insulele Feroe. România a fost condusă timp de 32 de minute, egalarea venind pe mâna lui Ramba (14-14), iar primul avantaj după alte nouă minute după un contraatac al lui Sadoveac (17-16).

Finalul a fost greu de prevăzut, cu ambele echipe la conducere, însă cu un plus de raţiune pentru România care a ştiut să conserve ultimele 25 de secunde, când tabela arăta egalitate.  În minutul 58, Ucraina avea din nou două goluri în plus pe tabelă, 26-24, dar România a înscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalării, 26-26, în minutul 59, iar apoi a rezistat la ultimul atac.

În primele două partide de la Bolzano, „tricolorii” s-au impus în faţa Italiei, cu 34-24 (18-13) şi a echipei Insulelor Feroe, cu 28-20 (15-10), astfel că au cinci puncte în clasament şi au încheiat pe prima poziţie. Calificarea României a fost facilitată şi de faptul că Ucraina a fost învinsă de Italia, vineri, cu scorul de 29-28.

Primul tur al preliminariilor CM 2019 se desfăşoară sub formă de turnee, la care participă echipe împărţite în şase grupe. Doar prima clasată în fiecare grupă se califică în faza play-off a competiţiei, cu meciuri eliminatorii programate în 8-10 iunie, respectiv 12-14 iunie.

Campionatul Mondial din 2019 va avea loc între 10-27 ianuarie în Germania şi Danemarca. Europa va fi reprezentată de 13 echipe. În prezent, Franţa, în calitate de campioană mondială en-titre, alături de Germania şi Danemarca, gazdele turneului final, sunt calificate direct. Pentru a ajunge la turneul final, România va mai avea de înfruntat încă un adversar, dar de alt nivel. Va fi o echipă care participă în aceste zile la Campionatul European din Croaţia, una dintre Austria, Belarus, Croaţia, Cehia, Spania, Ungaria, Islanda, Macedonia, Muntenegru, Norvegia, Slovenia, Serbia sau Suedia. Dintre echipele enumerate, cel mai bine clasată la Euro 2018 se va califica direct la Mondiale.

Celelalte 12 vor intra în prima urnă la tragerea la sorţi pentru meciurile din play-off-ul CM 2019. Alte şase echipe care joacă în prima rundă a calificărilor, între care şi România, se vor afla în urna outsiderelor. Tragerea la sorţi din 28 ianuarie va scoate la iveală nouă meciuri, câştigătoarele acestor „duble” urmând să ajungă la turneul final.

România a participat ultima dată la Mondiale la ediţia din 2011, în Suedia, când nu a trecut de faza grupelor.