România pierde cu Grecia pe noul „Ghencea” la debutul lui Edward pe bancă!

Publicat: 26/03/2022 | 00:04

Selecţionerul Edward Iordănescu a debutat cu o înfrângere pe banca primei reprezentative de fotbal a României, scor 0-1 (0-1) cu Grecia. Unicul gol al partidei de pe noul „Ghencea” din Capitală a fost marcat de Bouchalakis în minutul 39.

Adrian Rus a ratat cele mai mari ocazii ale „tricolorilor”. În minutul 70, fundașul lui Fehervar a reluat cu capul în bară, iar în minutul 72, după un corner executat de Cicâldău, a reluat tot cu capul însă mingea a fost scoasă de la rădăcina stâlpului de Vlachodimos.

La primul meci ca selecționer al României, Edward Iordănescu a mizat pe Fl.Niţă – A. Raţiu, Vl. Chiricheş (cpt), A. Rus (min. 88 R. Drăguşin), M. Camora (min. 75 Toşca) – R. Marin, M. Bordeianu (min.75  V. Mihăilă) – Al. Maxim (min.62 A. Ivan), Al. Cicâldău, Al. Mitriţă (min. 62 Oct. Popescu) – G. Puşcaş (min. 62 Fl. Tănase)

Pentru prima reprezentivă va urma amicalul de pe 29 martie din deplasare cu Israel după care România va începe aventura în Liga Națiunilor.