România, învinsă de Rusia cu 17-28 la Campionatul Mondial de Handbal din Japonia! “Tricolorele” luptă în continuare pentru o poziție în primele 8!

Publicat: 08/12/2019 | 10:33
Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a lumii

Astăzi, începând cu ora 08:00 – ora României, selecționata noastră de handbal feminin a fost învinsă la Campionatul Mondial din Japonia de către naționala Rusiei cu scorul de 18-27. În ciuda scorului extrem de sever, “tricolorele” au evoluat timp de 40 de minute la un nivel fantastic!

Înaintea confruntării dintre România și Rusia, șansele de victorie ale elevelor lui Tomas Ryde erau doar ipotetice, rusoaicele fiind cotate drept principale favorite. Neagu & co au luptat de la egal la egal cu Rusia timp de 40 minute, până în momentul în care Rusia conducea cu 17-16 pe tabela de marcaj. De atunci și până la final, România a reușit să mai scrie două goluri, în timp ce adversarele noastre ne-au “perforat” poarta de 10 ori.

În urma eșecului suferit în această dimineață, șansele la medalii s-au năruit complet. Cu toate acestea, România rămâne în cursa pentru calificarea la Jocurile Olimpice din 2020! Totuși, pentru ca acest obiectiv să poată fi îndeplinit, naționala noastră trebuie să încheie cu grupa pe una dintre primele 4 poziții. Formațiile alfate în top 4 au asigurată prezența în primele 8 echipe ale turneului final. În continuare, România va trebui să evite clasarea pe poziția a 8-a, primele 7 urmând să participe la turneul preolimpic.