România se califică dramatic în semifinalele Europeanului de handbal feminin din Franța!

Publicat: 13/12/2018 | 14:55
Naţionala României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 31-29 (17-17), aseară, la Nancy, în ultimul meci din Grupa principală 2 a Campionatului European de handbal femini din Franţa.

România a întâlnit o echipă care nu mai spera la calificarea în semifinale, dar a făcut un joc slab de apărare, inclusiv portarii, a fost lipsită de energie, iar pe final a pierdut vedeta sa Cristina Neagu, accidentată.

„Tricolorele” au început în forţă meciul cu rivala istorică Ungaria şi a controlat fără probleme primele 20 de minute, conducând şi la cinci goluri, 11-6 (minutul 15), cu 13-9 (minutul 20), dar a fost egalată în finalul primei reprize şi scorul la pauză a fost de 17-17.

Ungaria a început mai bine partea secundă şi a condus în premieră, 18-17 (minutul 32), iar de la 20-20 (minutul 36) a reuşit cinci goluri consecutive, desprinzându-se la 25-20 (minutul 42). România a încercat să revină pe tabela de marcaj, a egalat, 27-27 (minutul 53), dar a pierdut-o pe Neagu, accidentată grav la genunchiul drept, după un fault comis de Planeta, iar absenţa sa a fost resimţită acut de „tricolore”, care s-au înclinat cu 29-31, ratând şi o aruncare de la şapte metri în ultimele secunde.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost desemnată Eva Kiss, portarul echipei maghiare. Diferenţa a fost făcută şi de jocul cu extremele, dacă România a avut doar un gol marcat, Ungaria a reuşit 11.

În ciuda înfrângerii, România s-a calificat în semifinale din grupă de pe locul doi alături de Olanda. ”Tricolorele” vor întâlni vineri Rusia în timp ce Olanda va juca pentru un loc în finașă cu Franța.