România trece de Canada şi merge la barajul pentru Grupa Mondială la Fed Cup!

Publicat: 12/02/2018 | 07:00

Ana Bogdan, debutantă în echipa de Fed Cup a României, şi Raluca Olaru au jucat bine în primul set, în care au revenit de la 2-4 şi s-au impus cu 6-4. Dabrowski şi Zhao au dominat setul secund şi au câştigat clar cu 6-1. În supertiebreak, jucătoarele canadiene au greşit mai puţin şi au obţinut victoria cu 10-6.

România a obţinut calificarea la barajul pentru Grupa Mondială a Fed Cup după acest succes, conturat graţie victoriilor aduse de Irina Begu (două) şi Sorana Cîrstea.

România are acum trei victorii din tot atâtea meciuri cu Canada. Echipa noastră a mai învins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, în aprilie 2015, graţie acestei victorii promovând în Grupa Mondială. România mai are o victorie în faţa Canadei, în 1983, la Zürich, 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale.

În barajul pentru Grupa Mondială a Fed Cup vor evolua formaţiile care au pierdut în primul tur al grupei de elită şi echipele câştigătoare în primul tur al Grupei Mondiale II, meciurile urmând să aibă loc pe 21 şi 22 aprilie.