Romania-Ucraina 0-1 la campionatul european Under 21. Șansele de calificare s-au spulberat după o nouă evoluție ștearsă

Publicat: 24/06/2023 | 21:04
România U21 a pierdut cu 0-1 în fața Ucrainei la EURO 2023 / Sursă Foto: Sport Pictures

Sâmbătă, 24 iunie 2023, naționala României U21 a înfruntat Ucraina în cadrul etapei a doua din Grupa B de la Campionatul European U21. După un nou joc slab, „tricolorii” au pierdut cu scorul de 0-1. Astfel, cu două înfrângeri consecutive, șansele de calificare ale echipei noastre s-au spulberat.

Naționala României U21 a jucat sâmbătă seară împotriva Ucrainei, în cea de a doua rundă din cadrul Grupei B de la Campionatul European U21. După înfrângerea din fața Spaniei, scor 0-3, „tricolorii” aveau neapărat nevoie de victorie pentru a spera la calificarea în sferturile de finală.

(VEZI ȘI: FCSB va juca în Ghencea! Gigi Becali a făcut marele anunț)

O nouă înfrângere lamentabilă pentru România U21 la EURO 2023. „Tricolorii” mai au șanse minime de calificare

Sâmbătă seară, pe stadionul Ghencea, România U21 a înfruntat Ucraina în cadrul Grupei B de la EURO 2023. După ce în primul meci, împotriva Spaniei, „tricolorii” au dezamăgit, toată lumea aștepta o tresărire de orgoliu din partea lor.

„Tricolorii” au început în forță partida și au avut mai multe ocazii de gol în primele 10 minute de joc. În minutul 11, adversarii au avut și ei o mare ocazie, prin Kashchuk, însă Târnovanu a fost la post și a intervenit providențial. Ucrainenii au pus stăpânire pe joc până la finalul primei reprize și și-au creat mai multe ocazii de a marca. Târnovanu a fost însă în mare formă și a reușit să păstreze plasa porții sale intactă. Repriza secundă a continuat în aceeași manieră, Ucraina atacând în majoritatea timpului, însă Târnovanu a fost de fiecare dată extrem de inspirat. În mod paradoxal, în minutul 89, Victor Dican l-a învins pe portarul de la FCSB cu un autogol, după ce a deviat involuntar o centrare de pe partea stângă. Astfel, partida s-a terminat cu scorul de 1-0 în favoarea Ucrainei.

După două meciuri disputate în cadrul Grupei B, România nu are niciun punct acumulat. Astfel, în urma acestei noi înfrângeri, echipa lui Emil Săndoi mai păstrează doar șanse teoretice de calificare în sferturile EURO 2023. Dacă Spania va obține cel puțin un egal în fața Croației, atunci „tricolorii” vor fi eliminați matematic din competiție, înaintea disputării meciurilor din ultima etapă a fazei grupelor. De partea cealaltă, Ucraina a acumulat 6 puncte și este prima echipă care a obținut calificarea în sferturile de finală.

(NU RATA: Învingătorul lui Lewandowski a fost prezentat în Liga a doua din România. „Avem portar de națională”)