România, umilită la Oslo: Haaland, “hattrick” pentru Norvegia!

Publicat: 11/10/2020 | 20:51
radoi romania germania

Astăzi, începând cu ora 19:00, s-a disputat partida Norvegia – România, din cadrul etapei a 3-a a Ligii B din Liga Națiunilor. Din nefericire, selecționata noastră a fost umilită la Oslo!

Norvegia a dominat cu autoritate încă din debutul meciului. În prima repriză, Haaland & co. și-au creat nu mai puțin de 10 ocazii de gol, din care au rezultat două goluri înscrise de Haaland (min. 13) și Sorloth (min. 39). În plus, trebuie să evidențiem faptul că Norvegia a avut o posesie de 60% în actul inaugural al duelului!

În continuare, repriza a doua s-a desfășurat într-un trend asemănător. Trupa antrenată de suedezul Lars Lagerback ne-a dominat la toate capitolele, reușind să mai înscrie în minutul 64 și 74 – ambele goluri fiind semnate de Haaland. De asemenea, subliniem că în finalul partidei, în minutul 85, și-a făcut debutul în selecționata gazdelor și vârful Hauge, jucătorul lui AC Milan!

Echipele de start

Norvegia (4-2-3-1): Jarstein – Meling, Ajer, Strandberg, Elabdellaoui – Berge, Normann – Haaladn, Elyounoussi, Odegaard – Sorloth;

România (4-3-3): Tătărușanu – Manea, Burcă, Toșca, Bancu – Cicâldău, Crețu, Marin – Iancu, Pușcaș, Hagi.