Românilor le merge bine în Belgia!

Publicat: 16/10/2017 | 07:00

Mijlocaşul ofensiv român a jucat tot meciul la Mouscron, în timp ce croatul Antun Palic (ex-Dinamo) a fost doar rezervă. Pentru Rotariu a fost primul gol marcat în acest campionat (în patru etape), dar al treilea în acest sezon, după „dubla” reuşită în Cupă.

În cadrul aceleeaşi etape, Standard Liege, echipa internaţionalului român Răzvan Marin a câtigat cu 3-1 meicul de pe teren propriu cu echipa Kortrijk. La Standard, Răzvan Marina  a fost integralist în acest meci.

De asemnea, în cadrul aceleeaşi runde, Anderlecht, formaţia internaţionalilor români Alex Chipciu şi Nicuşor Stanciu s-a impus spectaculos cu 4-3 pe terenul formaţiei Mechelen.

În acest meci la Anderlecht, atât Nicuşor Stanciu cât şi Alex Chipciu au fost rezerve, intrând pe teren pe parcursul reprizei a doua. Stanciu a fost introdus pe teren în minutul 74 în timp ce Chipciu a bifat ultimele cinci minute de joc.

După 10 runde, în clasament Mouscron se află pe locul 4 cu 18 puncte în timp ce Anderlecht se află pe locul 5 cu acelaşi număr de puncte, 18 însă cu un golaveraj mai slab.  Standard liege, echipa lui Răzvan Marin se află abia pe locul 9 cu 12 puncte.

Liderul clasamentului în Belgia este fosta echipă a lui Dorin Rotariu, FC Brugge cu 27 de puncte, cu şase mai multe decât următoarea clasată, Charleroi.

Autor: Cristi P.