Rooney, un „grasan nenorocit”

Publicat: 07/08/2007 | 00:00

LA INALTIME. Wayne Rooney a avut sange rece pe toata durata Supercupei, iar Fergusson spune ca va fi cel mai bun an din cariera atacantului sau Jigniri reciproce. Atacantul lui Manchester United le-a aratat degetul mijlociu fanilor lui Chelsea, care l-au balacarit tot meciul, in Supercupa Angliei Cristi Petre A fost unul dintre cei mai buni jucatori din trupa lui Alex Fergusson. a transformat penalty-ul decisiv. Wayne Rooney e omul care a adus primul trofeu al sezonului la Manchester. Dupa reusita, atacantul campionilor i-a „salutat” pe fanii lui Chelsea cu degetul mijlociu, iar acestia i-au raspuns pe masura. L-au huiduit si l-au injurat tot meciul. „La o lovitura de colt, un suporter al lui Chelsea mi-a spus ca sunt un grasan nenorocit”, a spus Rooney. „Nu am putut sa ma abtin”. United a castigat primul duel cu Chelsea, din acest sezon, dupa executarea loviturilor de departajare, in fata a 80.000 de spectatori, pe Wembley, din Londra. Scorul a fost egal, 1-1, dupa cele 90 de minute regulamentare de joc, dar campionii au fost mai calmi la loviturile de la 11 metri, acolo unde Edwin van der Sar a fost eroul lui Manchester United. Olandezul, care a parat executiile lui Claudio Pizarro, Frank Lampard si Shaun Wright Phillips, a marturisit ca a simtit momentul de inspiratie inca din timpul partidei. „Am stiut ca pot deveni eroul lui United. Nu am un record tocmai bun la loviturile de la 11 metri, dar nu am vrut sa-mi dezamagesc coechipierii”, a spus van der Sar. „Este un jucator cu o experienta uriasa. S-a vazut asta in momentele dificile”, l-a laudat si Fergusson pe olandez.

Ballack si Robben, spre Real

Meciul a inceput bine pentru Manchester United. Campioana a dominat debutul de partida. Ryan Giggs, care vizeaza recordul de selectii in tricoul „diavolilor”, a deschis scorul, cu 10 minute inainte de pauza. Florent Malouda a egalat, insa, pentru Chelsea, in ultima faza a primei reprize. „Imi pare rau ca nu am castigat. Am avut multi jucatori indisponibili, dar am facut un meci bun, in fata unei echipe de top”, a spus francezul, care a venit in aceasta vara de la Lyon pentru 21 de milioane de euro. De la Chelsea au lipsit mai multi titulari, printre care: Drogba, Sevcenko, Ballack si Robben. Ultimii doi sunt foarte aproape de Real Madrid, scrie presa din „Insula”, dupa ce „Galacticii” au facut o oferta cumulata de 45 de milioane de euro, care, se pare, va fi acceptata de englezi.