Ruben Albes rămâne echilibrat: „E o nebunie să mă gândesc la play-off!”

Publicat: 29/09/2020 | 08:00

Ruben Albes, antrenorul formației FC Hermannstadt a declarat la finalul partidei pe care elevii săi au câștigat-o cu 2-1 cu FC Botoșani că nu se gândește încă la play-off.

„În fiecare zi, jucătorii ne arată că au foame de rezultate. Toți fanii trebuie să fie mândri, jucătorii sunt incredibili. A fost un meci dificil pentru noi. Caiado și Karanovic n-au jucat în acest meci, toți jucătorii trebuie să fie pregătiți pentru a intra pe teren. E o nebunie să mă gândesc deja la play-off. N-am făcut nimic. Cu Gaz Metan trebuie să ne îmbunătățim nivelul și vedem unde putem să ajungem. Îi aștept pe Caiado și Karanovic, e prioritar să revină. Înțeleg gestul lor, este important să joci în Europa League, e ceva pentru România”, a declarat Ruben Albes, după ce sibienii au câștigat duelul cu FC Botoșani.

Moldovenii, inexistenți pe teren în primele 25 de minute!

Pe fondul începutului în forță gazdele au deschis, ce-i drept cu mult noroc, scorul în minutul 8. Jo Santos a executat un corner mingea a fost deviată de Răzvan Dâlbea în transversală ricoșând înapoi în teren unde l-a lovit în piept pe Alin Șeroni, oprindu-se în plasă.

Elevii lui Marius Croitoru au acuzat din plin șocul și peste numai un minut ardelenii au avut șansa majorării scorului pe tabela de marcaj. Sîntean a recuperat un balon la mijlocul terenului, l-a pierdut pe drum pe Rodriguez, a pătruns în careu însă șutul său din unghi a fost respins de Hankic. Austriacul din poarta FC Botoșani s-a opus din nou golului în minutul 26, când tot după un corner executat perfect de Jo Santos, Dâlbea a reluat cu capul din opt metri însă golakeeperul botoșănean a scos de pe linia porții. Și cum în fotbal ocaziile ratate se răzbunăă, la prima acțiune consistenă la poarta gazdelor, Andrei Patache a centrat perfect în fața porții de unde Hamidou Keyta a îndeplinit o simplă formalitate, scorul devenind din minutul 36, 1-1.

Actul secund a fost controlat în totalitate de FC Botoșani însă elevii lui Marius Croitoru nu au reușit să se apropie periculos de buturile sibienilor, ocaziile clare lipsind cu desăvârșire.

În minutul 89, centralul Andrei Chivulete a dictat extrem de ușor un penalty pentru sibieni la un duel între Haruț și Mayoral, iar Pires a fructificat pentru 2-1, stabilind și scorul final al confruntării. De notat ar fi „generozitatea” lui Chivulete care după ce în prima repriză nu s-a atins de buzunarul cu cartonașe, în actul secund a acordat numai puțin de 11 galbene, șase pentru ardeleni și cinci pentru botoșăneni, inclusive Marius Croitoru fiind avertizat pentru proteste.

În urma acestui eșec, FC Botoșani a rămas pe locul 5 cu 8 puncte, la fel ca și FC Hermannstadt, ardelenii fiind însă pe locul 6 datorită golaverajului inferior.