Runda marilor surprize în Bundesliga!

Publicat: 07/06/2020 | 09:10

RB Leipzig nu a reușit decât o remiză, 1-1 (1-0) pe teren propriu cu Paderborn. Într-un meci disputat în runda a 30-a pe „Red Bull Arena” din Leipzig, „taurii” au fost ținuți în șah de modesta Paderborn.

Gazdele au deschis scorul în minutul 27 prin Schick, 1-0 fiind și scorul primului mitan, pe care RB Leipzig l-a termiant cu un om mai puțin pe teren după ce Upamecano a fost eliminat pe finalul reprizei pentru comportament nesportiv. Oaspeții au prins curaj și au forțat egalarea, reușind în cele din urmă să producă surpriza printr-un gol marcat în al doilea minut de prelungire prin Strohdiek. S-a terminat 1-1 iar RB Leipzig a pierdut contactul cu locul 2 ocupat de Dortmund, „galben-negrii” distanțându-se la patru lungimi după ce au trecut la limită de Hertha Berlin pe teren propriu, scor 1-0.

O surpriză de proporții s-a produs și la Frankfurt unde gazdele au fost depășite clar de Mainz, scor 2-0. Într-un alt meci care a avut loc ieri, Dusseldorf și Hoffenheim au remizat spectaculos 2-2. În derby-ul rundei, Bayern Munchen a câștigat clar pe „BayArena” disputa cu Leverkusen, scor 4-2, bavarezii continuând astfel marșul spre cel de-al optulea titlu consecutiv în Bundesliga.

În urma rezultatelor consemnate până în prezent în runda 30, Bayern Munchen conduce în clasament cu 70 de puncte, urmată de Dortmund cu 63 de puncte și RB Leipzig cu 59 de puncte.