Ruse și Cristian țin “ștacheta” sus la Palermo! Cele două românce s-au calificat în sferturi

Publicat: 21/07/2021 | 23:59
tenis zgura

În această zi, ar fi trebuit să evolueze atât Gabriela Ruse, cât și Jaqueline Cristian, în cadrul turneului de la Palermo. Ambele jucătoare au depășit faza optimilor de finală și vor reprezenta România și în faza următoare a competiției.

Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian au acces în sferturile de finală

Gabriela Ruse ar fi trebuit să evolueze de la ora 17:00. Însă, adversara sa, Jil Belen Teichamann, s-a retras înaintea partidei. Asfel, favorita noastră a fost desemnată câștigătoarea partidei prin neprezentare și va reprezenta steagul “tricolor” mai departe la Palermo!

În continuare, Jaqueline Adina Cristian i-a urmat și ea exemplul Gabrielei, depășindu-și adversara. Aceasta a învins-o fără drept de apel pe chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-1, 6-4, la finele unui duel întins pe durata a aproximativ o ora și 30 minute.

În continuare, în sferturile de finala, Ruse va juca cu Bronzetti, iar Cristian cu Dodin (favorita cu numărul 6 a competiției). Meciurile vor avea loc vineri.