Rusia lui Putin a zdrobit Arabia Saudită în deschiderea Mondialului! Astăzi în Grupa A avem Egipt- Uruguay!

Publicat: 15/06/2018 | 10:10
Cu Vladimir Putin în tribună și încurajați de 80.000 de spectatori care au asistat la ceremonia de deschidere a Mondialului, reprezentativa Rusiei s-a distrat cu Arabia Saudită.
Rusia s-a impus cu un neverosimil 5-0 (2-0) în debutul turneului final al Campionatului Mondial pe care îl găzduiește, partida contând pentru Grupa A, grupă din care mai fac parte selecționatele Egiptului și Uruguayului, cele două urmând a se duela astăzi de la ora 15:00 la Mondial.

Victoria facilă a rușilor s-a conturat încă din prima repriză. După doar 12 minute de joc, Iuri Gazinski a marcat primul gol al Cupei Mondiale, cu o lovitură de cap din opt metri. Cu două minute înaintede fluierul final al primului mitan scorul avea să devină 2-0. Intrat în locul accidentatului Dzagoev, Cheryshev  a finalizat un contraatac perfect şi a dublat avantajul gazdelor, rușii intrând la cabine cu avantaj de 2-0.

Rușii au continuat să fie la conducerea ostilităților și în al doilea mitan. Abia intrat pe teren, Dzyuba a rezolvat practic meciul marcând în minutul 72 pentru 3-0. Atacantul de 29 de ani a marcat la prima atingere a mingii, după o centrare perfectă a lui Golovin. În primul minut de prelungire, Cheryshev  a realizat dubla finalizând splendid cu exteriorul din 15 metri. La ultima fază a meciului, Golovin a marcat superb dintr-o lovitură liberă de la 17 metri stabilind scorul final al confruntării, 5-0.

Astăzi de la ora 15:00 în Grupa A se va disputa celălalt meci al primei etape, Egipt- Uruguay.

În cadrul conferinței de presă, premergătoare confruntării selecționerul Egiptului, Hector Raul Cuper, a dezvăluit faptul că starul selecționatei pe care o pregătește, Mohamed Salah, este recuperat din punct de vedere medical după accidentarea suferită în timpul finalei Champions League între Real Madrid și Liverpool și este aproape la capacitate maximă, urmând a fi pe teren din primul minut al duelului cu Uruguay, o formație redutabilă cu un atac de cinci stele format din Suarez și Cavani.

Duelul dintre Egipt și Uruguay va începe la ora 15:00, meciul fiind transmis în direct de TVR 1 și TVR HD.

Echipele probabile Egipt- Uruguay:

Egipt: Hadary- Fathy, Hegazi, Gabr, Shafy- Hamed, Elneny- Salah, Said, Trezeguet- Mohsen.

Uruguay: Muslera- Varela, Gimenez, Godin, Caceres- Bentancur, Vecino, Nandez- Arrascaeta- Cavani, Suarez.