Salt spectaculos în clasamentul WTA pentru Mihaela Buzărnescu după victoria din Japonia!

Publicat: 20/11/2017 | 08:00

În vârstă de 29 de ani, Mihaela Buzărnescu, numărul  68 WTA, la debutul turneului şi principala favorită la câştigarea trofeului, s-a impus după doar 54 de minute în faţa adversarei sale. Adversara sa, Tamara Zidansek, jucătoare de 19 ani şi numărul 149 monidal nu şi-a creat nicio şansă de break în acest meci, în timp ce Mihaela Buzărnescu a avut 18, din care a fructificat 6.

Românca o învinsese şi în primul meci direct pe Tamara Zidansek, în 2015, în sferturile turneului ITF de la Zawada (Polonia, 25.000 dolari), cu 7-6 (5), 6-4.

Aflată în cel mai bun al al carierei, Mihaela Buzărnescu a pierdut doar un meci din ultimele 15 disputate, câştigând titlul la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari) şi Toyota şi jucând finala la Tokyo (100.000 dolari).

Mihaela Buzărnescu a început anul pe locul 351 în clasamentul WTA şi şi-a mai trecut în palmares în 2017 titluri ITF la Hodmezovasarhely (Ungaria, 60.000 dolari), Izmir (Turcia, 60.000 dolari), Getxo (Spania, 25.000 dolari), Versmold (Germania, 60.000 dolari), Biarritz (80.000 dolari).

De asemenea, Mihaela Buzărnescu a evoluat în premieră la un turneu de Mare Şlem, US Open, bifând prima ei semifinală WTA, la Linz (Austria).

Începând de astăzi, Mihaela Buzărnescu va urca pe locul 60 în clasamentul WTA, urmând a o depăşi astfel  pe rusoaica Maria Şarapova.