Sarbatoare la Madrid dupa calificarea Spaniei in semifinalele Euro-2012

Publicat: 24/06/2012 | 00:00

„A fost un meci spectaculos. Suntem in semifinale si am invins Franta, marea noastra rivala”, spunea incantat unul dintre fani, Ricardo, in varsta de 20 de ani.

„Viva Espana”, au scandat intr-un glas suporterii stransi in fata ecranelor uriase de la stadionul Santiago Bernabeu, la fiecare gol al lui Xabi Alonso.

Conducatorii auto si motociclistii au participat si ei la sarbatoare claxonand si parcurgand de mai multe ori bulevardul Castellana, deasupra caruia se puteau vedea focuri de artificii.

„Sunt mandru, suntem campioni. Acum ca suntem in semifinale, vom castiga!”, a exclamat si un fan in varsta de 15 ani, Nacho, un un steag al Spaniei pus pe umeri.

„Alonso, Aloso”, au mai scandat fanii, inainte de a se dispersa pentru a merge la casele lor.

Reprezentativa Spaniei, detinatoarea trofeului, s-a calificat in semifinalele Campionatului European din Polonia si Ucraina, dupa ce a invins, sambata seara, la Donetk, cu scorul de 2-0 (1-0), nationala Frantei, in sferturile de finala ale competitiei.

Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, in minutele 19 si 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault in careu al lui Reveillere la Pedro.