Sârbii merg la Mondial!

Publicat: 10/10/2017 | 08:00

În urma acestui rezultat sârbii au acumulat 21 de puncte terminând Grupa D pe primul loc.

Unicul gol al confurntării de la Belgrad, una dominată de sârbi, a fost obţinută graţie golului marcat de Prijovic în minutul 74.

Marea perdantă a grupei D este Ţara Galilor. Aflaţi pe locul secund în grupă şi neînvinşi în aceste preliminarii, galezii lui Bale au pierdut la limită confruntarea de pe „Cardiff City Stadium” cu Irlanda, scro 1-0, şi vor privi Mondialul de anul viitor de la televizor.

Unicul gol care a decis meciul a fost maract în minutul 57 de McClean. Reuşita acestuia le-a fost suficientă irlandezilor pentru a câştiga meciului şi pentru a-i depăşi în clasament pe galezi. Irlanda a temrinat grupa D pe locul 2 în grupă şi aşteaptă terminareaprleiinariilor pentru întocmirea clasamentului echipelor aflate pe locul 2 pentru a vedea dacă va merge sau nu la barajul pentru Mondial.

În ultimul meci al grupei D, Austria, care săptămâna trecută câştigase meciul cu Serbia cu 3-2, a reuşit să-şi treacă în cont un nou succes în această grupă, impunându-se la limită, scor 1-0 în Moldova.

Golul de trei puncte al austriecilor a fost marcat de Schaub în minutul 69. După această victorei, Austria a acumulat 15 puncte în Grupa D terminând preliminariile pe locul 4 în acestă grupă după Serbia, Irlanda şi Ţara Galilor.