Se știu primele două optimi de la Mondial: Spania- Rusia și Uruguay- Portugalia!

Publicat: 26/06/2018 | 09:00
Grupele A și B de la turneul final al Campionautlui Mondial de fotbal și-au definitivitat configurația finală.

În urma rezultatellor înregistrate în ultima etapă din faza grupelor, Uruguay și Rusia s-au calificat în optimi din Grupa A în timp ce Arabia Saudită și Egipt au fost eliminate în timp ce din Grupa B, continuă aventura la acest Mondial Spania și Portugalia în timp ce Iran și Maroc se întorc acasă.

Selecţionata Uruguayului a câştigat Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa ţării gazdă, Rusia, cu scorul de 3-0 (2-0), la Samara, dar ambele reprezentative vor evolua în optimile de finală.

Uruguayul a câştigat clar „finala grupei”, prin golurile marcate de Luis Suárez (minutul 10), Denis Cerîşev (minutul 23 – aut.), Edinson Cavani (minutul 90). Ambele echipe erau calificate în optimi înaintea meciului.

În celălalt meci al Grupei A, Arabia Saudită a învins Egiptul cu scorul de 2-1 (1-1). Egiptul a înscris în minutul 22 prin vedeta Mohamed Salah, cu un lob peste portar. Arabia Saudită a egalat în minutul 40+6, când Salman al-Faraj a transformat un penalty. Golul victoriei reprezentativei asiatice a fost reuşit de Salem al-Dawsari la ultima fază, în minutul 90+5.

În Grupa B, finalurile de meci au fost de-a dreptul interzise cardiacilor.

Echipa Spaniei a câştigat Grupa B după ce a obţinut dramatic un rezultat egalitate, 2-2 (1-1), cu Marocul.

Pentru Spania au înscris Isco (minutul 19) şi Iago Aspas (minutul 90+2), iar pentru Maroc au punctat Boutaib (minutul 14) şi En-Nesyri (minutul 81).

În celălalt meci al grupei, selecţionata Portugaliei a terminat la egalitate cu formaţia Iranului, 1-1 (1-0), dar s-a calificat în optimi, unde va înfrunta Uruguayul.

Pentru Portugalia a marcat Ricardo Quaresma, în minutul 45, iar pentru Iran a înscris Ansarifard, în minutul 90+3, care a transformat un penalty acordat în urma consultării sistemului VAR.

Clasamentul Grupei A

1 Uruguay                 3               3          0          0          5-0       9

2 Rusia                      3               2          0          1          8-4       6

3 Arabia Saudită     3                1          0          2          2-7       3

4 Egipt                      3                0         0          3          2-6       0