Se ştiu toate echipele calificate în sferturile Cupei României! Hermannstadt, surpriza acestei ediţii!

Publicat: 01/12/2017 | 07:00

După o primă repriză echilibrată, Hermannstadta tranşat partida în favoarea sa graţie autogolului semnat de Morariu (min.59) şi a golului reuşit de Tătar în minutul 67. Astfel, Hermannstadt a devenit singura divizionară secundă calificată în sferturile de finală ale Cupei României.

Aproape de a egala performanţa sibienilor a fost Chindia Târgovişte, formaţie clasată pe locul 3 în liga secundă. Târgoviştenii au ţinut în şah timp de 90 de minute Astra la Giurgiu, însă în prelungiri au plătit tribut lipsei de experienţă, astralii câştigând cu 2-0, reuşind astfel să obţină calificare în sferturile competiţiei. Golurile echipei pregătite de Edward Iordănescu au fost marcate de Balaure (min.111) şi Chipirliu (min.115).

Ultima echipă care a obţinut calificarea în sferturi a fost FCSB, roş-albaştrii câştigând la scor de neprezentare meciul de pe „Dan Păltinişanu” cu ACS Poli Timişoara graţie reuşitelor lui Gnohere (min.34- pen), Golofca (min.56) şi D. Benzar (min. 90+3).

Următoarea fază a Cupei României, cea a sferturilor de finală, va avea loc pe 28 februarie 2018. Meciurile din sferturi se vor juca într-o singură manşă. Semifinalele ediţiei 2017-2018 a Cupei României vor avea loc pe 18 aprilie (n.r. turul) şi 9 mai (n.r. returul) iar finala se va disputa pe 27 mai 2018.